اگر شما کسب و کاری دارید یا در سازمانی کار می کنید که نیاز به راه اندازی شبکه دارد، احتمالاً نیاز دارید که در خصوص تجهیزات شبکه یک سری اطلاعات کلی کسب کنید. به طور مثال نیاز دارید با انواع تجهیزات شبکه آشنا شوید و بدانید که برای راه اندازی یک سیستم شبکه چه تجهیزاتی نیاز است. به طور کلی تجهیزات شبکه به دو گروه تجهیزات اکتیو و تجهیزات پسیو تقسیم می شوند.

تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تجهیزات اکتیو شامل تجهیزاتی از شبکه است که سیگنال های الکترونیکی را تولید، بازتولید، هدایت و مسیریابی می کند. تجهیزات اکتیو که در واقع به آنها تجهیزات فعال نیز گفته می شود، به کمک تجهیزات پسیو سیگنال ها را در شبکه منتقل می کنند. تجهیزات اکتیو در شبکه برای انتقال، مدیریت و یا نظارت بر بسته های اطلاعاتی که توسط شبکه ارسال می شوند نیز به کار گرفته می شود. عدم وجود هر یک از تجهیزات اکتیو، شبکه را با مشکل رو به رو می کند.

در مقابل، تجهیزات پسیو شبکه در واقع تجهیزات زیرساختی هستند. پسیو به تجهیزاتی گفته می شود که تأثیری بر روی انتقال داده ها ندارند و بیشتر به نصب و راه اندازی شبکه کمک می کنند. در واقع پسیو به معنای غیر فعال است. کابل ها، سوکت ها، پچ کوردها، داکت ها و غیره همگی از تجهیزات پسیو شبکه هستند.

تجهیزات شبکه اکتیو شامل چه چیزهایی می شوند؟

تجهیزات شبکه پسیو شامل موارد زیر هستند:

1ـ سرور

سرور به عنوان مهم ترین قطعه در شبکه ها است که از آن به عنوان قلب تپنده هر سیستم شبکه یاد می شوند. در محیط های مختلف، سرور وظیفه تأمین منابع پردازشی مورد نیاز کلاینت ها را دارد.

2ـ هاب شبکه

هاب شبکه دستگاهی است که امکان اتصال تجهیزات مختلف به شبکه را فراهم می کند. هاب سیگنال هایی که پس از طی مسافت های طولانی روی کابل ها ضعیف می شوند را تقویت می کند بنابراین امکان استفاده از آن به عنوان یک تکرار کننده وجود دارد.

3ـ سوئیچ شبکه

سوئیچ نیز کارکردی شبیه هاب دارد، با این تفاوت که یک تجهیز هوشمند است. سوئیچ زمانی که بسته ای را دریافت می کند بر مبنای مک آدرس یا آدرس آی پی دستگاه بسته را برای گره صحیح ارسال می کند و در نتیجه بسته برای همه پورت ها ارسال نمی شود.

4ـ بریج

بریج در واقع یک پل ارتباطی است که امکان اتصال دو شبکه مجزا به یکدیگر را فراهم می کند.

5ـ روتر

هنگامی که قصد اتصال دو شبکه محلی به یکدیگر را دارید به ابزاری برای اتصال شبکه ها به یکدیگر نیاز خواهد بود. مودم روتر وسیله ای برای برقراری سامانه ها به یکدیگر از طریق کابل یا شبکه بدون سیم است.

6ـ مودم

کارکرد مودم ها در شبکه به این شکل است که سیگنال های دیجیتال توسط مودم به سیگنال های انالوگ با فرکانس های مختلف تبدیل می شود و به مودم مقصد انتقال داده می شود. در واقع دستگاه مودم برای منتقل کردن سیگنال های دیجیتال از طریق خطوط تلفن آنالوگ استفاده می شود.

7ـ اکسس پوینت

در شبکه های بی سیم به اکسس پوینت نیاز است تا کلاینت هایی که دورتر از روتر قرار دارند اجازه اتصال به شبکه بی سیم را داشته باشند.

8ـ ریپیتر

ریپیتر یا تکرار کننده یک دستگاه الکترونیکی است که سیگنال های دریافتی را تقویت می کند. در واقع این دستگاه یک سیگنال را دریافت کرده و با قدرت بیشتری ارسال می کند تا مسافت طولانی تری را طی کند.

9ـ gateway

گیت وی ها همانند مترجمی میان توپولوژی های شبکه مانند اتصال سیستم باز (OSI) و پروتکل کنترل انتقال/پروتکل اینترنت (TCP/IP) هستند.

10ـ پرینت سرور

در برخی از سازمان ها لازم است که بدون وجود یک کامپیوتر، چاپگری به اشتراک گذاشته شود تا کاربران از طریق شبکه به آن متصل شوند. در این صورت یک پرینت سرور نیاز است.

11ـ کارت شبکه

کارت شبکه مکانیزم برقرار ارتباط با کامپیوتر با شبکه و سایر دستگاه های متصل به شبکه را انجام می دهد.

12ـ فایروال

فایروال ها وظیه تأمین امنیت شبکه و عدم اجازه دسترسی به کاربران غیر مجاز را بر عهده دارند.

چرا تجهیزات شبکه اکتیو را از شرکت توسعه فناوری اطلاعات آیریس خریداری کنیم؟

شرکت اندیشه نگار آیریس با … سال سابقه در زمینه ارائه خدمات نرم افزاری، سخت افزاری و پشتیبانی شبکه با به کار گیری پرسنل فنی مجرب و متخصص آماده ارائه مشاوره خرید به مشتریان محترم می باشد. همچنین رزومه شرکت و مشتریان قبلی شرکت نشان دهنده سابقه درخشان شرکت در زمینه فروش و خدمت رسانی قوی به مشتریان است.

مهمترین ویژگی هایی که شرکت اندیشه نگار آیریس دارد که خرید از این شرکت را برای مشتریان جذاب می کند عبارتند از:

  • سابقه و رزومه درخشان
  • پرسنل متخصص و مجرب
  • تنوع خدمات و محصولات
  • پشتیبانی صد در صد

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02159197000 تماس بگیرید.