چرا به تجهیزات شبکه نیاز داریم؟

اگر شما یک کسب و کار با بیش از یک نیروی کار دارید، احتمالا به یک سیستم شبکه نیاز دارید. در واقع سؤال کلی تر از سؤالی که در عنوان مقاله آمده است، این است که «چرا به شبکه نیاز داریم؟» که پاسخ آن در یک جمله در ابتدای مقاله داده شد. حال قصد داریم کمی بیشتر به این موضوع بپردازیم و آن را کمی بیشتر بشکافیم.

شبکه چیست؟

یک شبکه کامپیوتری در واقع یک سیستم ارتباطی یکپارچه است که می تواند ارتباط میان تجهیزات مختلف فناوری اطلاعات در داخل سازمان شما (مودم ها، کامپیوترها، پرینترها و غیره) و حتی ارتباط شما با خارج از سازمان (مشتریان، تأمین کنندگان، سهامداران و سایر ذینفعان سازمان) را تسهیل کند.

شبکه برای سازمان شما چه کاربردهایی دارد؟

اگر به صورت کلی بخواهیم بگویییم که شبکه چه کاربردی برای کسب و کار شما دارد و چگونه سود کسب و کار شما را افزایش می دهد، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

1ـ استفاده مشترک از منابع

یک سیستم شبکه کامپیوتری به شما کمک می کند که از کاربران شما از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه بدون توجه به محل جغرافیایی به صورت مشترک استفاده کنند.

2ـ کاهش هزینه

یک سیستم شبکه کامپیوتری از جهات مختلفی منجر به کاهش هزینه ها میی شوند.. افزایش بهره وری پرسنل و متمرکز کردن منابع و استفاده مشترک از آنها برخی از این جهات هستند.

3ـ قابلیت اطمینان

این ویژگی در شبکه ها بوجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره می کند ، یعنی به این معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی وسیستم ها در شبکه نسخه های دوم وپشتیبان تهیه کرد ودر صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه ” به علت از کارافتادن سیستم ” از نسخه های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی، فعالیت وآمادگی دائمی سیستم را افزایش می دهد.

4ـ صرفه جویی در زمان

شبکه های کامپیوتری می توانند از راه دور بین کاربران یک ارتباط قوی ایجاد کنند. بنابراین می تواند جلوی بسیاری از رفت و آمدها و در نتیجه اتلاف زمان، انرژی و هزینه را بگیرد.

5ـ قابلیت توسعه

یک سیستم شبکه کامپیوتری می تواند بدون تغییرات اساسی در ساختار سیستم توسعه یابد و تبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. بنابراین در بسیاری از موارد برای توسعه یک شبکه کامپیوتری نیاز نیست تجهیزات  آن به کلی عوض شود و تنها نیاز است که تجهیزاتی که برای توسعه به آنها نیاز دارید را خریداری نمایید.

6ـ ایجاد ابزارهای ارتباطی

کاربران می توانند از طریق نوآوریهای موجود مانند پست الکترونیکی ویا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیغام هایشان را مبادله کنند ؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد.

جمع بندی

با توضیحات فوق به نظر می رسد که برای هر کسب و کاری داشتن یک سیستم شبکه کامپیوتری امری ضروری است زیرا مزایایی ایجاد می کند که تأثیر بسیار زیادی بر سهولت کارها، افزایش بهره وری کارکنان و کاهش هزینه ها دارد. بنابراین به شما توصیه می کنیم که اگر تا کنون نسبت به خرید و پیاده سازی شبکه کامپیوتری در کسب و کار خود اقدام نکرده اید هر چه سریع تر این کار را انجام دهید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *